Retro glass by Zbigniew Horbowy.


Hey hey!!!

Dziś piątek 13-tego :-) Mam nadzieję, że nie objedliście się wczoraj zanadto pączusiami? Ja spałaszowałam jednego (co by tradycji stało się zadość), gdyż jakoś specjalnie pączki nie należą do moich faworytów.

Jutro Walenty, więc w tzw. międzyczasie chciałam Wam przedstawić pewien nieduży, aczkolwiek uroczy wazonik.
Znalazłam go w sieci, na aukcji i jestem przeszczęśliwa, gdyż długo go szukałam. Ten niepozorny wazon to dzieło Zbigniewa Horbowego- polskiego artysty- plastyka, rektora ASP we Wrocławiu, który na przełomie lat 60 i 70- tych zasłynął ze swych unikatowych przedmiotów, ręcznie wykonywanych ze szkła. Szkło Horbowego było mocno poszukiwane w okresie PRL-u, a sam Profesor Horbowy mocno zasłynął swym upodobaniem do oszczędnej formy szkła użytkowego. 

Uwielbiam stylistykę z tamtych czasów, jakże dziś znów aktualną. Kolekcjonuję przedmioty retro i dodatki z czasów PRL-u. Wiele dzisiejszych, światowych i współczesnych firm mogło by się uczyć od naszych rodzimych artystów. Wazon ten idealnie wpisuje się w klimaty zarówno nowoczesne, minimalistyczne, jak i te bardziej eklektyczne i bogate. 

Warto stawiać na ponadczasowe, dobre projekty. Szukać przedmiotów oryginalnych, z duszą, ręcznie wykonywanych.Unikać podróbek i produktów stylizowanych pod tytułem a'la coś tam

Piękny, wykonany z grubego szkła w miodowym kolorze, oryginalny wazon stanowi dziś nieocenioną ozdobę w moim mieszkaniu. 
 


Tags:

Share:

2 komentarze

  1. Fajnie czytac o czyims zachwycie pracami Z. Horbowego. Aleee... No wlasnie, przedmiotowy wazonik to jedna z szesciu szklanek tworzacych komplet z dzbankiem. Przykro mi to pisac, pozdrawiam, wm_b

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiem, ja używam jako wazonik- niestety reszta jest trudna do skompletowania, już nie mówiąc o całych zestawach :-(

      Usuń