Where do You eat?


Tak, pozostajemy nadal w kuchennych klimatach.
 Czy Wy naprawdę jadacie posiłki przy tych wszystkich cudownych stołach, w tych wymuskanych jadalniach z ogromnymi oknami i modnymi, przezroczystymi krzesłami? Bo jak ja urządziłam sobie jadalnię, to... nie usiadłam w niej ani razu. Siadam z jedzeniem wszędzie, byle nie przy stole. I nie wiem dlaczego. Czy to moja wrodzona niechęć do tradycyjnych ustawień, a może fakt, że siedząc przy stole, na tradycyjnym krześle, usztywniam się i czuję się jak w szkolnej ławce? 

Najczęściej jemy przy szpuli, siedząc wygodnie na kanapie, albo przy barku kuchennym. Lubię tak sobie spontanicznie przysiąść tam, gdzie mi wygodnie, bez tego "No usiądź jak człowiek przy stole!". By uniknąć tych rodzicielskich tekstów (mam jakąś traumę?), zlikwidowałam 'tradycyjną' jadalnię. No, ale jeść gdzieś trzeba, prócz bycia wiecznie rozwalonym na sofie i psim językiem w talerzu. 

Przekonałam się na własnej skórze, że w małych mieszkaniach jadalnia wcale nie musi być taka tradycyjna, z wielgachnym stołem i ośmioma krzesłami z cudownych ubrankach, wiązanych z tyłu na kokardę. Z powodzeniem możemy sobie urządzić jedynie jadalniany kącik, przy którym można i w pośpiechu wypić poranną kawę, i celebrować niedzielną jajecznicę. 

 

W małych kuchniach jest kilka sposobów, żeby sobie takie miejsce urządzić. Może być to nawet półka z kilkoma stołkami, niewielki stolik gdzieś w rogu, czy nawet wygospodarowane miejsce przy blacie. W ogóle meble pełnią w tym przypadku dość istotną kwestię- możemy sobie zawczasu zaprojektować taką jadalnianą przestrzeń, wtedy wybór szafek i ich wysokości, rodzaj blatu, przy którym wygodnie będzie usiąść będzie dobrze zaplanowany. Idealnie sprawdzają się w tym wypadku również wszelkie wysypy kuchenne i barki, które służą nie tylko jako miejsce do przygotowywania potraw, dodatkowy blat do ustawiania i eksponowania dodatków, ale też są stołem i naszą mini- jadalnią w jednym. 


 

 
 


 

Uważam, że w kąciku jadalnianym, tak jak i w całym mieszkaniu, meble powinny być niezbyt duże, lekkie, zgrabne, nieprzytłaczające niewielkich rozmiarów pomieszczenia. Świetnie sprawdzą się tu rożnego rodzaju stołki, taborety, lekkie krzesełka. Mała jadalnia w stylu vintage- to jest to! Możemy zaszaleć z kolorami i wzorami. 

Cały zamysł oczywiście mi się szalenie podoba, bo moja rodzina jest niewielka i nie urządzam nagminnych 'czwartkowych obiadów'. Zdaję sobie sprawę z tego, że dla wielodzietnej rodziny, do której co niedzielę zwalają się dziadki i ciotki, taki pomysł może nie być realny i zbytnio użyteczny. Ale każdy powinien organizować swoją przestrzeń tak, jak lubi. Ja wolałam zamiast jadalni urządzić sobie home office, być może ktoś inny woli pracować na kanapie, a jeść przy zwykłym stole- wedle uznania! 

Pamiętać jednak warto, że taki malutki kącik w kuchni czasem się przydaje, kiedy też chcemy poczytać gazetę zanim obiad się ugotuje, a garnki musimy mieć na oku, albo wstajemy wcześnie rano i nie mamy ani ochoty, ani czasu na wielkie śniadanie w ogniu górnego oświetlenia. Wtedy właśnie można sobie przycupnąć na industrialnym stołku, w delikatnym świetle lampki i wypić w ciszy poranne espresso.
Taka wyspa ze stołkami zachęca też np. do wspólnego gotowania, plotek podczas robienia kanapek, albo w ogóle generuje sytuację, że cała impreza przenosi się nagle z salonu do kuchni:)
 
źródło zdjęć: tutaj

Wpis powstał we współpracy z serwisem Inspiracje.pl

Share:

4 komentarze

 1. bardzo mi się podobają te ostatnie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ano widzisz, sam miałem robić jadalnię jednak doszedłem do tego samego wniosku. Szczególnie na imprezach można zaobserwować, że ulubionym miejscem w domu nie jest jadalnia czy salon - ale właśnie kuchnia. Obecnie mam w kuchni mini barek, gdzie swobodnie siedzą dwie osoby - jest to naprawdę wystarczające. Prawdę mówiąc, zamiast jadalni wolę na chwilę obecną zrobić jakieś fajne patio na tarasie, gdzie również w zimę można będzie nie tylko się zrelaksować, ale zjeść posiłek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I o to chodzi! Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny :-)

   Usuń